Sukurkite prisiminimus iš naujo – pažinkite Biržų kraštą - Birzu pilis Remis art photography

Sukurkite prisiminimus iš naujo – pažinkite Biržų kraštą

Linas Jegelevičius | 2024-08-26

Biržų pilis, „Remis art photography“ nuotr.

Biržai – netoli Latvijos sienos esantis šiaurės Lietuvos miestas, apsuptas dviejų upių – Apaščios ir Agluonos bei dviejų ežerų – Širvėnos ir Kilučių. Šis miestas ne tik istorijos, kultūros, bet ir gamtos lopšys, o neseniai mieste atnaujintos viešosios erdvės kviečia Biržus pamatyti kitu žvilgsniu.

Daugelis lankęsis Biržuose nepaneigs, kad šis kraštas yra tikrai išskirtinis ir nepakartojamas. Visas Biržų kraštas turi kiek daugiau nei 22 tūkst. gyventojų. Keliautojai čia neretai džiaugiasi atradę ramybę, meilę gamtai, o kur dar visas istorijos lobynas ir architektūros žavesys! Biržų miestas jūsų laukia visiškai atsinaujinęs!

Atvykstant Via Baltica kryptimi, nepraleiskite progos aplankyti unikalaus Smardonės šaltinio, esančio Likėnų parke, šalia VŠĮ Panevėžio respublikinės ligoninės filialo – Likėnų reabilitacijos ligoninės. Žmonės jau nuo seno tikėjo, kad Smardonės šaltinio vanduo turi gydomųjų galių, tad vandeniu plaudavo akis ar skaudančias rankas. Tikima, kad perbridus šaltinį, galima atjaunėti septyneriais metais! Taip pat pasivaikščiokite po nuostabų Likėnų parką, kuriame rasite skulptūrų bei mineralinio vandens biuvetę. Rekomenduojama turėti tuščią buteliuką, kadangi galėsite paragauti Likėnų mineralinio vandens, kuris turi įvairiausių mineralų, reikalingų virškinimui.

Kaip jau žinoma, nuo seno Biržai garsėja ne tik kulinariniu paveldu, bet ir karstinėmis įgriuvomis, kurių gausu ir šį sezoną. Tiek vietiniai, tiek atvykę domisi šiuo saugomų teritorijų geologiniu procesu. Per šių metų pirmąjį smegduobių skaičiavimą rastos 49 naujos smegduobės, tai tikrai išskirtinai didelis skaičius. Didžiausios naujai rastos smegduobės skersmuo – 6 metrai, gylis – 3 metrai. Kai kurios smegduobės yra susijusios su legendomis ir įvairiausiais mitais, buvo manoma, kad jų atsiradimas susijęs su antgamtiniais reiškiniais. Apie šias ir kitas gamtines vertybes kviečiame sužinoti daugiau ir užsukti į Biržų regioninio parko lankytojų centrą, ten išklausyti pasakojimą su atnaujinta ekspozicija „Smengančios žemės kraštas“.    

Viena garsiausių – karstinis urvas Biržų rajono savivaldybės teritorijoje, Biržų regioniniame parke, 3 km į vakarus nuo Biržų, tarp Kaunių ir Karajimiškio kaimų – Karvės ola. Šalia yra ir daugiau smegduobių, tokių kaip „Ievos duobė“, „Velykų duobė“, taip pat karvės skulptūra. Šiek tiek pavažiavus toliau, siūlome aplankyti „Geologų duobę“ bei „Lapės olą“, o jei norėsite pasivaikščioti po pačias smegduobes ir dar iš arčiau susipažinti su išskirtiniu Biržų krašto reiškiniu, kuomet požeminis vanduo išplauna tirpiąsias uolienas, dažniausiai gipsą, taip sudarydamas sąlygas naujai smegduobei atsiverti, siūlome pakeliauti šalia esančiu 700 metrų ilgio Barsuko olos pažintiniu taku.

Tęsiant pažintį su smegduobėmis, rekomenduojama aplankyti Kirkilų kraštovaizdžio draustinį. Kirkilų kaime esančios smegduobės išties slepia įspūdingą istoriją. Smegduobės, esančios vienoje teritorijoje, užsipildė vandeniu ir visos susijungė. Be to, esant tam tikroms sąlygoms, ežerėlių vandenyje galima išvysti purpurinių sierabakterijų kolonijas. Šalia – išskirtinis, beveik 32 m aukščio Kirkilų apžvalgos bokštas, unikalus savo forma – jis simbolizuoja grimstančią kanoją. Palypėjus apžvalgos bokšto laiptais, išvysite nuostabų kraštovaizdį. Šalia bokšto yra įrengtas pasivaikščiojimo takas su pontoniniais tiltais. Nepraleiskite progos atrasti valčių suolelius, vabzdžių viešbutį, garsų gaudyklę bei vaikų žaidimų aikštelę. 

Toliau siūlome tęsti kelionę ir pasigrožėti Biržų pilimi. Tai bene geriausiai Lietuvoje išsilaikiusi bastioninė tvirtovė, priklausiusi kunigaikščiams Radviloms. Į pilį veda nuostabus medinis tiltas, o per šalia esančius pylimus nutiesti nauji laiptai ir tiltelis, kuriais nukeliavę prieisite Širvėnos ežerą. Tai pats seniausias dirbtinis telkinys Lietuvoje! Keliaudami šiltuoju metų sezonu, galite pasivaikščioti šalia ežero nutiestu pėsčiųjų taku, tuomet Agluonos upėje išvysite du fontanus, kurie naktį šviečia įvairiausiomis spalvomis.

Biržų miesto centre – visiškai atnaujinta poeto Juliaus Janonio aikštė. Čia rasite suoliukus atsipūsti. Po specialia stogine yra įrengtos sūpynės, o vasarą galėsite gėrėtis nuostabiais gėlynais bei atsigaivinti prie šviečiančio fontano, kur kas valandą išgirsite ir po muzikinį kūrinį. Keliaudami su vaikais nepraleiskite progos aplankyti naują vaikų žaidimų aikštelę, esančią prie evangelikų reformatų bažnyčios. Ši žaidimų aikštelė – tai Biržų pilies prototipas: su bokšteliais, pylimais ir išpieštu ežeru. Taip pat aikštelėje įrengtas interaktyvus žaidimas, kurį žaisti smagu tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Biržų mieste yra seniausias dirbtinis tvenkinys Lietuvoje – Širvėnos ežeras, o dabar jau turime galimybę pasivaikščioti nuostabia jo pakrante. Pėsčiųjų takas prasideda nuo šviečiančių fontanų Agluonos upėje. Einant juo galite nuolat grožėtis skirtinga ežero panorama, vasaros dangaus žydryne, kuri atsispindi ežere, bei vakare besileidžiančia saule. Ir visais metų laikais vaizdai čia užburiantys. Norėdami pereiti per 2023 m. pastatytą „vingiuotą kaip žaltys“ tiltą, prisiminkite, kad jis itin ypatingas naktį, kuomet būna apšviestas. Šiuo tiltu tapo patogiau vietiniams bei miesto svečiams nukeliauti link dar dviejų populiariausių turistinių Biržų krašto vietų. Toliau keliaudami ilgiausiu pėsčiųjų tiltu per ežerą Lietuvoje, galite pasivaikščioti iki pat Astravo dvaro parko bei senosios grafų Tiškevičių užtvankos. Tai bene pati romantiškiausia Biržų krašto vieta, kadangi čia dažnai sutiksite jaunavedžius, keliaujančius 525 metrų ilgio tiltu. 

Perėję tiltą, pateksite į atnaujintą Astravo dvaro parko teritoriją. Čia išvysite sutvarkytą pakrantę, į ežerą vedančius laiptus, išpuoselėtus gėlynus ir įspūdingą Astravo dvarą, kadaise priklausiusį grafų Tiškevičių giminei. Nors į dvaro vidų šiuo metu patekti galimybės nėra, siūlome pasivaikščioti po dvaro teritoriją, nukeliauti iki senosios užtvankos – tilto, primenančio romėnų akveduką.

Šiais metais sertifikuotas regioninio lygmens kultūros kelias – „Penkių kūrėjų kelias“, jungiantis avangardinio kino kūrėjų ir poetų brolių Jono ir Adolfo Mekų, teatro režisieriaus Juozo Miltinio bei „Naujosios Romuvos“ redaktoriaus, žurnalisto, visuomenės veikėjo Juozo Keliuočio ir jo brolio poeto, pedagogo Alfonso Keliuočio memorialines vietas, jų atminimą įprasminančius ženklus, gyvenimą, kūrybą menančių vietovių visumą. Per tris savivaldybes – Biržų, Panevėžio ir Rokiškio – vingiuojantis Kultūros kelias sujungia objektus ir pagal gyventą laikmetį, ir pagal kūrybos aspektus. Paraišką vertino Kultūros kelių Lietuvoje lygmens nustatymo ir sertifikavimo paraiškų vertinimo ekspertų komisija, paraiškos teikėjui – Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešajai bibliotekai – išduotas Kultūros kelio Lietuvoje sertifikatas.

Daugiau teminių ekskursijų siūlo ir Biržų turizmo ir verslo informacijos centras. Turistai gali atrasti įvairių tematikų maršrutus. Norintiems pabūti gamtoje siūlomi „Gamtos takais“ pėsčiųjų maršrutai, dviračių maršrutai. Daugiau apie žydų kultūrą ir paveldą Biržų krašte galite sužinoti, pasirinkę maršrutą „Kur veda žydų žvaigždė“. Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos organizuojamos kraštotyrinės-literatūrinės ekskursijos po Biržų rajoną: „Valentino istorinės sakmės“, „Dideli Vabalninko lygumų žmonės“, „Palatvės didžiavyrių pėdomis“, „Vabalninko lygumų žmonės ir gėlės“, „Gimtinės laisvei pasišventę“, „Aną, 1944-ųjų, vasarą“. 

Užsukite į Biržų, Pasvalio, Pakruojo, Joniškio ar Bauskės turizmo centrus, šiais metais išleistas bendras turizmo žemėlapis su 150 objektų, kuris kviečia keliauti su šeima. Vaikams yra parengta speciali staigmena!

Turistai neretai juokauja, kad Biržuose vienos dienos jiems neužtenka. Visas kraštas toks turtingas. Tad jeigu esate lobių ieškotojai, Biržuose slepiasi visas lobynas! Pasiruoškite atrasti!

Dėl įvairios detalesnės informacijos susisiekite tiesiogiai:

Biržų turizmo ir verslo informacijos centras, J. Janonio g. 2, Biržai

Tel.: +370 686 73742, +370 694 72879, el. paštas: info@visitbirzai.lt

Tinklapis: www.visitbirzai.lt 

FB: @VisitBirzai IG: @visitbirzai.lt

Parašykite komentarą

Scroll to Top