Skuodo rajono meras Petras Pušinskas: „Nesijaučiame, kad gyventume ant pasaulio krašto – Lietuva prasideda nuo Skuodo!“ - Petras Pusinskas

Skuodo rajono meras Petras Pušinskas: „Nesijaučiame, kad gyventume ant pasaulio krašto – Lietuva prasideda nuo Skuodo!“

Linas Jegelevičius | 2022-01-02

Ar buvote kada nors Skuode? Jei ne, verta į jį nukakti jau naujaisiais metais – yra ką jame pamatyti. O išgirdęs „Lietuvos pajūrio“ klausimą, koks yra gyvenimas ant pasaulio krašto, Skuode, jo meras Petras Pušinskas juokėsi: „Nejaučiame to. Mes kaip tik sakome, kad Lietuva  prasideda nuo Skuodo!“ Jis mielai atsakė į „Lietuvos pajūrio“ klausimus.

– Kodėl manote, kad Lietuva prasideda nuo Skuodo?

– Žinoma, kad taip. Mes šį teiginį pagrindžiame svariais faktais. Čia mums (yra) labai prasminga istorija, mokslui reikšmingi archeologiniai radiniai ir geografinė padėtis.

Rajone yra seniausia Lietuvos gyvenvietė – Apuolė, tai pirmoji Lietuvos teritorija, paminėta rašytiniuose šaltiniuose. Taip pat Skuodo rajonas ribojasi su Latvijos valstybe. Atvykstantieji nuo Latvijos pusės pirmiausia susipažįsta su Skuodo miestu ir kitomis rajono apylinkėmis.

Atstumams iki kitų miestų, rajonų daug reikšmės neskiriame, iš Skuodo lengvai visur galime nuvykti, galbūt kaštai šiek tiek didesni, bet viskas yra pasiekiama. 

Kaip trumpai drūtai visiems pristatytumėte Skuodą?

– Graži ta Skuodo krašto žemė. Viena saugiausių visoje Lietuvoje, neapstatyta didelėmis pramonės įmonėmis, savo ramybe ir natūralumu sutinkanti kiekvieną. Čia yra visko, ko reikia kokybiškam gyvenimui. 

– Jūsų miesto laikrašty „Mūsų žodis“ – itin daug užuojautų. Kodėl giltinė tarp skuodiškių yra taip įsisukusi? Kiek kūdikių sulaukėte pernai? Šiemet? O kiek mirčių?

– Rajone didelė garbaus amžiaus gyventojų dalis. Tokia demografinė situacija. 2020 metais užregistruoti 145 gimimai, fiksuota 314 mirčių. Turimais duomenimis, žinoma, kad iki 2021 metų spalio 31 dienos užregistruota 114 gimimų, fiksuotos 275 mirtys. 

O kokiais socialiniais-ekonominiais rodikliais Skuodas galėtų pasigirti? Ką įdomaus Skuodas sukūrė pastaraisiais metais?

– Puikus pasiekimas yra tas, kad Žaliausių savivaldybių reitinge 2021 metais esame net 12 vietoje. Gerus rezultatus turime surūšiuojamų atliekų kiekio, taršos iš stacionarių objektų, biokuro dalies centriniame šildyme atžvilgiu. 

Taip pat šie metai yra pirmieji metai, kai gyventojai galėjo teikti paraiškas individualių buitinių nuotekų įrenginių įrengimo daliai kompensacijos gauti. Pastaraisiais metais esame priėmę sprendimą skirti lėšų kelių būklei gerinti sodų bendrijose. Turime verslo ir ūkininkų iniciatyvų skatinimo programas.

Rajone yra išplėtota socialinių paslaugų teikimo infrastruktūra. Plėtojamas savivaldybės socialinio būsto fondas. Vykdomi daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimo projektai, gerinama infrastruktūra, tiesiami keliai, vykdomi įvairūs projektai, tvarkomos viešosios erdvės.

– Skuodas net Palangą aplenkė – pas jus vasarą lankėsi premjerė Ingrida Šimonytė. Ko jos prašėte? Ir kokių pažadų pavyko iš jos gauti? 

– Visų pirma, svarbu atkreipti dėmesį, kad Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė Skuode lankėsi siekdama aptarti skiepijimosi proceso eigą rajone, iššūkius ir galimas perspektyvas. Tuo metu patekome tarp savivaldybių, kuriose gyventojai ne taip aktyviai skiepijosi. Tądien organizuotas nuotolinis susitikimas su Savivaldybės tarybos nariais, medicinos darbuotojų bendruomene, švietimo, socialinių ir kitų rajono įstaigų atstovais. Tiesa, nors labiausiai orientuotasi į vakcinaciją, operatyviai aptarėme ir kitus rajonui aktualius klausimus.

Kokias tris turizmo vietas būtina Skuode aplankyti?

– Kalbant apie turizmą, reikėtų pažymėti, kad Skuodo kraštas vis gražėja, čia galima įkvėpti gamtos dvelksmo ir patirti jos didybę seniausioje Lietuvos gyvenvietėje, kuri, kaip jau minėjau, dabar tiesiog vadinama Apuolės piliakalniu, prakalbinti ledynų atneštus riedulius akmenų karalystėje Mosėdyje, pabandyti apglėbti didžiausią Lietuvos akmenį – Barstyčių (Puokės) akmenį. Šie paminėti trys objektai yra išties verti dėmesio. 

Pagal išsilavinimą jūs – ir agronomas, ir mokytojas. Kurio jumyse daugiau?

– Tiesa, pasvarstyti tikrai reikia, tačiau agronomo profesija lieka arčiausiai, sakyčiau, esu gamtos vaikas, domina žemės ūkio aktualijos, inovacijos, rinkos tendencijos, darbai.

„Lietuvos pajūris“ jus sveikina su 60-uoju gimtadieniu. Dar garo turite? Dalyvausite tiesioginiuose mero rinkimuose 2023-iaisiais? Jau trečiąkart taptumėte meru, ar ne?

– Sprendimo dar nesu priėmęs, tačiau, jei ir nedalyvausiu rinkimuose, tai garo vis tiek pas mane bus pakankamai, manau. Turiu daug idėjų, sumanymų, kuriuos norėčiau realizuoti. Matau nemažai sričių, kuriose galima sėkminga veikla, tik reikia nebijoti rizikuoti, veikti, domėtis. 

Esate Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narys. Ar raukotės dėl jos liberalizmo – palaikymo partnerystės, taip pat ir tos pačios lyties, įstatymo? Lengvųjų narkotikų dekriminalizavimo? 

– Svarbu, kad būtų teisingi sprendimai, neįžeistų nė vienos pusės, neigiamai nepaliestų nei vieno turinčio savo įsitikinimus. Kiekvieno asmens nuomonė ir pasirinkimai yra gerbtini. 

– Esate pasieny su Latvija. Kaip dažnai Skuode galima išgirsti latvių kalbą? Ar žinote, ką latviai dažniausiai perka Skuode? Alkoholį?

– Latvių kalbą Skuode girdime kasdien. Šeštadieniais turguje vos ne kas antras žmogus yra latvis. Didžiausia paklausa yra pramonės, maisto prekėms.

– O kiek skuodiškių dirba kitoje sienos pusėje? Kokius darbus dažniausiai?

– Latvijoje skuodiškių dirba nedaug, bet tokių tikrai yra. Teko girdėti, kad ten dirba įvairius darbus, yra dirbančių ir mėsos perdirbimo įmonėje. Daugiau skuodiškių dirbti važiuoja į kitus rajonus, miestus, pavyzdžiui, į Mažeikius, Plungę, Kretingą, Klaipėdą.

Kuo skuodiškiai ypatingi?

– Skuodo krašte gyvena atkaklaus būdo žmonės, jaučiasi tvirtas žemaitiškas charakteris. Kalbėdamiesi su šio rajono žmonėmis įsitikinsite, kad savo žemę jie myli ir gerbia. 

– O, beje, kokia žodžio „Skuodas” kilmė?

– Skuodo miesto pavadinimas kildinamas iš asmenvardžio, iš pavardės. Žmonių, turinčių tokią pavardę, dar gyvena Skuodo rajone. 

Taip pat Skuodas yra senas viduramžių miestas, įsikūręs kelių sankryžoje, teigiama, kad pavadinimas kilęs nuo rusiško žodžio „Sxod“. Keliai iš Skuodo veda į rytus, vakarus, šiaurę, pietus. 

Dar kita versija būtų tokia: istorikai Skuodą sutapatina su kryžiuočių kronikose minima Scoden, Schoden, Schoten vieta, kur 1259 metais vyko Skuodo mūšis. 

– Dėl ko verta Skuodą aplankyti naujaisiais, 2022 metais? 

– Šiais metais didelis dėmesys skirtas turizmo objektų infrastruktūros atnaujinimui.  Didžiausio Lietuvos akmens – Barstyčių – aplinka turistus pasitiks kardinaliai atsinaujinusi: nauji takai, aikštelės, mitologinė, edukacinė kompozicija ir pan. Taip pat prie Truikinų šaltinėlio lankytojų patogumui iš savivaldybės biudžeto lėšų bus įrengta poilsinė zona, stebėti šaltinėlio versmes ir pasisemti gydomųjų galių turinčio vandens bus galima patogiau nei iki šiol. 

Ir tai – tik įžanga apie Skuodo kraštą, turime daug natūralumu pasižyminčių turistinių objektų, yra sukurta turistinių maršrutų, žmonėms siūlomos įvairios edukacijos, paslaugos. 

Verta atvykti, pamatyti, išbandyti, patirti.

Koks jūsų mėgstamiausias posakis?

– Svarbiausia – žmogaus nuotaika, jei pats esi gerai nusiteikęs, pats turi mažiau negatyvo, tai ir kituose matai mažiau negatyvo, daugiau pastebi pozityvius dalykus.

Parašykite komentarą

Scroll to Top