Aldo Kazlausko nuotr.
Palangos vaikų reabilitacijos sanatorija „Palangos gintaras“, prieš 35 metus iš buvusios mažos gydymo įstaigos tapusi didžiausiu vaikų reabilitacijos centru Baltijos šalyse, šiemet minėjo savo jubiliejų. Atidžiai sekdama laiką, nuolat investuodama į savo darbuotojus ir naujoves, ši įstaiga ne tik kasdien rūpinasi vaikų sveikata, bet ir tampa vienu svarbiausių vaikų reabilitacijos centru Lietuvoje. Paminėti šiuos įspūdingus pasiekimus 2025 m. vasario 7 dieną Palangos kurhauze susirinko atstovai iš Lietuvos Respublikos Seimo, Sveikatos apsaugos ministerijos, Palangos miesto meras bei dauguma fizinės medicinos, reabilitacijos ir vaikų ligų gydytojų iš įvairių Lietuvos regionų gydymo įstaigų.
Sanatorijos istorija prasidėjo 1990 metais, kai Lietuva dar tik pradėjo savo nepriklausomybės kelią. Pirmieji metai buvo kupini iššūkių, tačiau dėl atsidavusių darbuotojų per tris dešimtmečius „Palangos gintaras“ išaugo į modernų 5 hektarų kompleksą su keturiais korpusais, kur dirba apie 250 darbuotojų, tarp jų – aukščiausios kvalifikacijos gydytojai, kineziterapeutai, socialiniai darbuotojai ir kiti savo sričių specialistai. Kasmet čia atvyksta gydytis daugiau nei 5 tūkstančiai vaikų iš visų mūsų šalies regionų.
Tvarumas ir inovacijos
Kaip savo pranešime per šį jubiliejinį renginį akcentavo sanatorijos direktorius Saulius Deveikis, pagrindinis šio laikmečio sanatorijos „Palangos gintaro“ išskirtinumas yra darbuotojų atsidavimas, tvarūs vadybiniai sprendimai ir inovacijos – nuolatinis naujovių diegimas.
„Mūsų tikslas – ne tik modernizuoti infrastruktūrą, bet ir užtikrinti, kad kiekvienas vaikas čia jaustųsi jaukiai ir patogiai. Kiekviena investicija yra apgalvota ir nukreipta į pacientų gerovę. Per pastaruosius kelerius metus sanatorijoje atlikome didžiulius infrastruktūros atnaujinimus: modernizavome registratūrą, įrengėme multisensorines erdves naujoms paslaugoms teikti, įdiegėme inovatyvią ir tvarią švediško stalo maitinimo sistemą, kuri yra pirmoji ir kol kas vienintelė Lietuvoje vaikų gydymo įstaigose. Jau baigiama viso sanatorijos vonių komplekso renovacija, o siekiant užtikrinti patogų judėjimą, atnaujinta visa 5 ha sanatorijos teritorijos infrastruktūra – renovuoti visi senieji pėsčiųjų takai (daugiau kaip 250 kv. m), neliko nė metro sovietinių laikų dangos. Tai ypač svarbu pacientams su judėjimo negalia“, – sakė sanatorijos direktorius ir tęsė, kad bene ambicingiausias ateityje laukiantis projektas – šalia sanatorijos pradėtas kurti sensorinis „pojūčių ir potyrių“ sodas, kuris specialiai bus pritaikytas vaikams su negalia, ir užbaigta viso ketvirtojo korpuso renovacija.
Kokybiškas gydymas ir žmogiškasis ryšys
„Palangos gintaro“ sėkmės pagrindas – ne tik diegiamos modernios technologijos, bet ir šiltas, žmogiškas ryšys tarp personalo ir pacientų. Visi sanatorijos darbuotojai stengiasi užmegzti pasitikėjimu grįstą ryšį su vaikais ir jų tėvais.
„Medicinos specialistams ypač svarbu gebėti ne tik atlikti gydymą, bet ir užmegzti asmeninį santykį, kuriam reikia gerų bendravimo įgūdžių ir empatijos. Šiuolaikiniai vaikai susiduria su didžiuliu informaciniu krūviu, socialiniu spaudimu, o COVID-19 pandemijos pasekmės dar labiau paaštrino situaciją“, – pabrėžė sanatorijos vadovas. Šioms problemoms spręsti įstaigoje veikia išplėtota psichologinės ir socialinės pagalbos sistema: teikiamos individualios med. psichologo, klinikinio logopedo, socialinio darbuotojo konsultacijos, vedami grupinės menoterapijos ir relaksacijos užsiėmimai, puikūs rezultatai pasiekiami organizuojant ergoterapijos užsiėmimus inovatyviai įrengtoje multisensorinėje erdvėje.
„Mūsų filosofija – žiūrėti į vaiką kaip į visumą, – akcentavo vadovas. – Negalima gydyti tik fizinių simptomų, neatsižvelgiant į psichologinę būseną, ar atvirkščiai. Kiekvienam pacientui skiriama individualiai pritaikyta gydymo programa, kuri harmoningai apjungia įvairias terapijos formas – nuo medicininių procedūrų iki psichologinės pagalbos.“
„Palangos gintaras“ šiandien – tai daugiau nei vaikų reabilitacijos sanatorija. Tai vieta, kur susitinka medicininė pagalba, inovacijos ir žmogiškasis rūpestis. Jubiliejiniai metai tik parodo, kad sanatorija, per 35 metus pasiekusi tikrai aukštą lygį, nesustoja tobulėti ir žengia tvirtu žingsniu į ateitį, kur laukia dar daugiau pasiekimų ir galimybių, siekiant užtikrinti Lietuvos vaikų sveikatą ir gerovę.