Foto: „Reynaers Aluminium” atstovybės Lietuvoje vadovas Linas Kėvelaitis (Nasicomi nuotr.)
Stulbinanti karjera: nuo barmeno – iki tarptautinės kompanijos vadovo
Ką bendro turi Reynaers ir Ryanair? Kodėl Airijos pigių skrydžių bendrovės klientai skambina aliuminio langus tiekiančiai Belgijos kompanijai?
Ar žinote, kad nuo kiekvienos kalvos Lietuvos didmiesčiuose ar iš Baltijos jūros matosi „Reynaers Aluminium“ įgyvendinti projektai: dangoraižiai, viešbučiai ar kiti statiniai?
Bandykite atspėti, kokiu būdu avinas galėjo išbarškinti prabangaus namo langus?
Tokių ir panašių istorijų jums galėtų papasakoti itin charizmatiškas verslininkas, stebinantis savo geležine valia, užsispyrimu, atkaklumu, stulbinančiais pasiekimais – Europoje lyderiaujančios tarptautinės kompanijos „Reynaers Aluminium” atstovybės Lietuvoje vadovas Linas Kėvelaitis.
Kaip barmenas pateko į gamyklą
„Ne šventieji puodus lipdo“, – kuklinasi Linas, jau 24 metus pašventęs aliuminio langus, duris bei fasadus tiekiančiai kompanijai „Reynaers Aluminium“.
Kaip jį suviliojo aliuminio pasaulis? Juk galėjo siekti karjeros bet kurioje srityje ir vadovauti bet kuriai kitai tarptautinei kompanijai.
Lino karjeros kelias prasidėjo nuo studijų Vilniaus Gedimino technikos universitete, kur jis krimto statybų valdymo ir technologijų mokslus, įgijo bakalauro, o paskui ir magistro laipsnį.
Kaip ir daugumai studentų, teko uždarbiauti, kad galėtų išgyventi.
„Tėvai neturėjo galimybių išlaikyti manęs, – prisipažįsta Linas. – Tad teko kabintis į gyvenimą, išbandyti sargo, pagalbinio darbuotojo ir net šiukšliavežio darbą. Kažkam aš buvau niekas, bet pats aiškiai žinojau, kad taip visada nebus. Galimybių reikia ieškoti nuolatos ir visur.“
Ir taip nutiko, kad šokių klubo kolega pasiūlė Linui darbą bare „Ritos slėptuvė“. Nors alga buvo maža, bet gaudavo pavalgyti ir arbatpinigių.
„Kadangi visada buvau draugiškas, noriai bendraudavau su žmonėmis. Taip iš vienų nuolatinių klientų sužinojau, kad perspektyvi langų gamybos įmonė ieško inžinieriaus. Mane pakvietė į pokalbį ir iškart priėmė į darbą. Dar būdamas studentu pradėjau dirbti.
Prisimenu savo pirmas dvi savaites: ateini į gamyklą, cechą, matai stakles, krūvas nematytų profilių, kurie visi atrodo panašūs, kolegos kažką kalbą „paukščių kalba“, nieko nesuprantu. Aplink vaikšto darbininkai ir juokiasi: atėjo, atseit, inžinierius mokint darbininkus, kaip jiems reikia dirbti.
Teko į viską gilintis pačiam, varčiau ir nagrinėjau katalogus vokiečių kalba. Kalbos nesupratau, bet kokia 20-30 vokiškų frazių pamenu iki šiol. Teko prie staklių pastovėti, kai ką supjauti, kai ką sujungti, kai kur „grybo pripjauti“, bet po dviejų savaičių pradėjau gaudytis“, – šypsodamasis savo karjeros pradžios nuotykius pasakoja L. Kėvelaitis.
Perkandus darbą gamykloje, konstravimas kompiuteriu tapo aiškesnis. „Aliuminio sistema – tai kaip lego kaladėlės, jungi ir konstruoji iš daugybės detalių. Smagus momentas, kai perkandi, kaip jos konstruojasi. Vaikystėje itin patiko konstruoti lego kaladėles, gal todėl ir „užkabino“ ši profesija“, – prisipažįsta Linas.
Tuomet sekė kitas žingsnis – nuvykimas į statybos aikšteles, kur nuolat būdavo staigmenų, kai brėžiniai neatitikdavo tikrovės, o įvairios konstrukcijos, daromos skirtingų subrangovų, turėdavo skirtingus atskaitos taškus ir teko viską sujungti, suprasti, mokytis. Taip iš inžinieriaus, tapau vyr. inžinieriumi, o vėliau – projektų vadovu.
Po keturių su pusę metų darbo gamybos įmonėje, Liną pastebėjo „Reynaers Aluminium“ kompanija ir pasiūlė dirbti projektų vadovu – konsultuoti architektus, užsakovus, skleisti žinias, siūlyti „Reynaers“ sprendinius. Tai įvyko 2001 m. kovo 3 d. – tikslią datą pamena Linas.
„Neužilgo pradėjome plėstis ir tapau komercijos direktoriumi, o dar po poros metų – perėmiau vadovo postą“, – karjeros šuolius pasakoja L. Kėvelaitis, šioje tarptautinėje kompanijoje jau dirbantis daugiau nei 24 metus.
Konkurentai kopijuoja, bet atsilieka dviem metais
„Kai prisijungiau prie „Reynaers Aluminium“, Lietuvoje buvome vieni iš tiekėjų, toli gražu ne lyderiai, nebuvom jokiuose topuose. Nuo to momento mūsų kolektyvas pamažu tik pildėsi, plėtėsi klientų ratas, daugėjo užsakymų, – sėkmės istorija dalinasi L. Kėvelaitis. – Išimtis buvo tik 2008-2009 metų krizė. Tai buvo neišvengiama katastrofa: rinka krito apie 80 proc., mes sugebėjome – apie 50 proc.
Dabar be galo didžiuojuosi savo komanda, jos atsidavimu, mokymusi, nuoširdumu, profesionalumu. Ko gero, dėl to esame didžiausi Lietuvoje jau eilę metų. Konkurentų daug, tačiau kai didžiausia pasaulio įmonė langų srityje ima mus kopijuoti: vadinasi, kažką darome gerai. Bet mes tą darėme jau prieš dvejus metus, o jie – tik šiemet.
Lyderiu būti sunku: nuolatos turi eiti į priekį, visi į tave lygiuojasi, vienas nori nukonkuruoti mažesne kaina, kitas – kokybe, trečias – greičiu, ketvirtas dar kažkuo. O tu turi visur būti pirmas”.
Svarbiausia – žmonės ir žmogiškumas
Šiandien „Reynaers Aluminium“ Lietuva – viena sėkmingiausių įmonių „Reynaers“ grupėje, nukonkuruojanti užsakymais ne vieną net ir didesnę šalį. Kaip pavyksta tai pasiekti?
„Krizė buvo lūžis: daug mokiausi, skaičiau, tobulėjau. Svarbiausia yra žmonės ir žmogiškumas – tai mano svarbiausia vertybė. Ir šių metų palinkėjimas komandai ir sau – žmogiškumo. Kas nutinka, kai spaudžiame stipriai citriną? Pradeda bėgti citrinos sultys, ne obuolių, ne vynuogių, kiek smarkiai ją bespaustume.
Kas nutinka žmogui, kai aplinkybės jį užspaudžia? Bėga kažkas, kas yra jo viduje. Vat ir klausimas: kas iš mūsų išbėga? Net ir pačiam ne visada pavyksta, kad išbėgtų žmogiškumas. Bet aš tai suvokiu ir bandau kontroliuoti. Ir kviečiu visus tuo vadovautis.
Jei mes spinduliuosime žmogiškumu, empatija, nuoširdumu, su pagarba kitam – tuomet viskas bus gerai ir bus rasti bet kokie sprendimai. Tai nereiškia, kad nereikia turėti savo kitokios nuomonės. Reikia ją išsakyti pagarbiai, išdiskutuoti, kad visiems būtų aišku ir priimtina. Intrigoms nėra laiko ir mes jų nemėgstam.
Pasitaiko sunkumų ir „kliurkų” visiems visuose darbuose: žmogiška klaida, kompiuterio klaida, nesusikalbėjimas, bet visada slypi sprendimai. Ir didžiausias komplimentas yra, kai klientas, nukentėjęs dėl mūsų „kliurkos”, pasako, kad mes ją išsprendėme operatyviai ir dar geriau nei galėjo būti. Nuėjome dėl jo ekstra mylią – dar daugiau vertės suteikėme, išsprendėme dar ir kitą problemą. Ir labiausiai širdį glosto, kai jis tampa mūsų lojaliausiu ilgamečiu klientu.“
Kėvelaitis teigia, kad tai tikrasis žmogiškumas, empatija, buvimas arti kliento ir įsijautimas į jo lūkesčius, norus, tikslus. Architektas, kuris nori pastatyti patrauklų, ilgaamžį pastatą su garantijomis, turės vienus klausimus, gamykla, NT vystytojai, gen. rangovai – kitokius, o privataus namo savininkams rūpės vėl kiti dalykai.
„Kažkuriuo metu suvokiau, kad mano pašaukimas – padėti žmonėms, įkvėpti juos eiti kartu į priekį, prisiimti atsakomybę, rodyti pavyzdį ir vadovauti su žmogiškumu, supratingumu ir pagarba. Pats mokausi tai daryti irgi nuolat“, – prisipažįsta L. Kėvelaitis.
Geras patarimas gali sutaupyti ir milijoną
„Mes nuoširdžiai konsultuojame nemokamai. Geras patarimas gali sutaupyti ir milijoną. Arba išgelbėti vaizdą per langą. Kitą sykį didesnis langas kainuoja pigiau nei mažesnis: padidini langą pusę metro į šoną, dar į aukštį ir nereikia nei stiklo, nei aliuminio pjaustyti ir mesti į atliekas. Tai ne tik tvaru, bet ir ekonomiškai naudingiau, nes dar sutaupome išlaidas sienų statybai ir apdailai. Tai tik mažas pavyzdys, bet esame sutaupę dideliems klientams ne vieną šimtą tūkstančių eurų ir net milijoną.
Neturime žiūrėti tik į paskutinę biudžeto eilutę ir kaip į paprastą langą. Jei taip žiūrėsime, vieną dieną tai ir turėsime – tik paprastą langą.
Jei norime džiaugsmo, komforto, kokybės, šiuolaikiško dizaino, išliekamosios pastato vertės, ilgaamžiškumo, kad vaikams tie langai liktų ir nereiktų dėl jų sukti galvos? Su mūsų langais, aliuminio profiliais – ir po 30 metų langas gali atrodyti šiuolaikiškai ir prabangiai.
Mes garantuojame kokybę, greitį, užtikriname sprendinių efektyvumą, suteikiame net dešimties metų garantiją su draudimo polisu“, – užtikrintai argumentus žeria L. Kėvelaitis.
Aliuminio sistema – tai investicija, kuri atsiperka
„Reynaers Aluminium“ Lietuvoje vadovas faktais pagrindžia, kodėl verta investuoti į kokybiškus aliuminio langus. Aliuminio profiliai – siauriausi. Tiek interjerui, tiek eksterjerui suteikia puikų ir prabangų dizainą. Tai pati ilgaamžiškiausia medžiaga, išliks ilgai šiuolaikiška ir modernia.
Šiuolaikinis aliuminis yra šiltas, jo viduje – aibė termo profilių, izoliatorių, kurie užtikrina ir viršija A++ klasę. Aliuminio langai mažiausiai reikalaujantys priežiūros. Funkcionalūs – galimos slankiosios sistemos, sulankstomos sistemos, įvairūs kampiniai variantai, stiklai sujungti be profilio, į vidų, į lauką atidaromi langai, durys, įvairiausi stogai su stoglangiais, žiemos sodai, saulės kontrolės sistemos, apdailiniai profiliai ir t.t. Nuo vienų durų iki dangoraižių.
Kaip Reynaers painioja su pigių avialinijų kompanija?
„Reynaers“ vardas primena „Ryanair“ kompaniją. Tad kartais pasitaiko kurioziškų situacijų. Vieną jų Linas prisimena iki šiol.
Sykį jam paskambino žinoma Lietuvoje moteris ir puolė aiškinti, kaip jos dukra pateko į nepavydėtiną situaciją: skrydžiai atšaukti, jai būtinai reikia išskristi. Linas suprato iškart, kad ne ten pataikė, bet nebuvo kaip pertraukti kelių minučių tirados.
Moteris pasakė, kad Linas yra direktorius ir paskutinė jos viltis, kone maldavo padaryti ką nors, kaip nors rasti išeitį, žadėjo atsidėkoti.
„Paklausiau, ar žinote, kad skambinate į „Reynaers“? Sako, taip, žinau. Tuomet aš jai imu aiškinti, kad mes ne „Ryanair“ ir prekiaujame aliuminio sistemomis… Ilga pauzė ragelyje ir klausimas, kur aš čia pataikiau?“ – juokiasi šią istoriją prisiminęs L. Kėvelaitis.
Buvo ir kitokių istorijų – kaip avinas langus išbarškino
Kita istorija nutiko vienam klientui.
„Klientai darbavosi kalnuotame regione. Naktį iš kalnų nusileido avinas ir tikriausiai stiklo atspindžio paveiktas, mato, jog priešais jį stovi kitas patinas. Tai ir kalė su ragais į langą, jį sudaužydamas. Gerai, kad buvo įrengta kamera, kuri užfiksavo įvykį ir padėjo šeimininkams išsiaiškinti kaltininką“, – pasakoja L. Kėvelaitis.
Dar viena istorija nutikusi Islandijoje, statant tuomet didžiausią šalies pastatą Hodatorg. Ten sąlygos dažnai būna tokios, kad darbai stabdomi dėl per didelio vėjo. Tad teko matyti kaip vėjas išpučia plieninę armatūrą, gulinčią ant perdangos. Pamačius tokius dalykus – supranti kaip yra svarbu suprasti tos šalies specifiką, darbų vykdymo niuansus, sąlygas, kurias reikia išpildyti, kad garantuoti kokybišką fasadą. Ir pagrindiniai akcentai yra tie patys – žmogiškumas, santykių su klientais artumas.
„Esame tiek įgyvendinę projektų, kad nuo kiekvienos kalvos Vilniuje ir Kaune, o Klaipėdoje iš jūros pusės galima matyti mūsų pėdsaką. Keičiame Lietuvą – gražiname mūsų šalį. Lietuva tampa vis šiuolaikiškesne, modernesne, stilingesne šalimi, vertinanti kokybę, ilgaamžiškumą ir tvarumą.
Esu dėkingas užsakovams, kad pasirinko mus, buvo dalis mūsų kelio, mūsų pamokų. Tikiuosi, dar ne viename projekte pamatysime „Reynaers“ sistemas“ ir tokiu būdu dalinsimės abipuse gerąja patirtimi, – sako „Reynaers Aluminium“ Lietuvoje vadovas Linas Kėvelaitis.
Susisiekite ir bendradarbiaukime: