Luka Pavėsė
Kasmet per gimtadienį nubėgti tiek kilometrų, kiek sukanka metų. Tokios tradicijos jau kurį laiką laikosi verslininkas Linas Kėvelaitis, vadovaujantis Europoje lyderiaujančios tarptautinės kompanijos „Reynaers Aluminium” atstovybei Lietuvoje.
Neseniai 50-metį Linas atšventė nubėgęs 50 kilometrų sostinės Vingio parke. Toks maratonas – rimtas iššūkis net sportininkams.
Įdomiausia tai, kad visiškai neseniai – per pandemiją gydytojai jam liepė padėti sportbačius į lentyną, draudė bėgioti ir grasino operacija. Tik valios pastangų dėka ir kompetentingų specialistų pagalba Linas nenuleido rankų, treniravosi ir pamažu įrodė, kad gali ne tik vaikščioti, bet ir bėgti maratonus.
„Viskas yra įmanoma, svarbu, tik turėti tikslą ir jo siekti”, – įkvepiančia istorija dalinasi verslininkas.
Sustabdė kojos skausmas – negalėjo išlipti net iš automobilio
Neretai nuolat visur lekiančius, įtampoje gyvenančius verslininkus sustabdo koks netikėtas įvykis. Maždaug prieš 16 metų Linas vieną dieną nuo stresų tiesiog „išgriuvo” – jam sukilo kraujo spaudimas. Gydytojai patarė susimąstyti ir skirti dėmesio savo sveikatai – bent jau pradėti vaikščioti.
Vaikščioti Linui greit atsibodo. Jam trūko veiksmo, tad netrukus ėmė bėgioti, o dar vėliau – ir bėgti maratonus. Bėgiojimas tapo didžiule verslininko aistra ir kasdienybe ištisą dešimtmetį. Tol, kol vieną dieną jį sustabdė kojos skausmas. Manė, kad patyrė traumą, bet skausmas užsitęsė per ilgai ir teko kreiptis į gydytojus.
„Koją skaudėjo taip, kad negalėjau išlipti iš automobilio, koją turėdavau iškelti rankomis“, – pasakoja verslininkas.
Po kelių vizitų pas skirtingus specialistus, magnetinio rezonanso ir kitų tyrimų Linas išgirdo negailestingą diagnozę – gonartrozė ir koksartrozė. Kairėje kojoje pasisukęs kaulas po kelio traumos ir menisko operacijos prieš daugelį metų. Gydytojas jam pasakė: dėk sportbačius į lentyną ir džiaukis, kad galėsi vaikščioti. Operacija – tik laiko klausimas.
Linas prisimena su siaubu tą žinią: „Nejaugi niekada nebegalėsiu bėgioti? Niekaip negalėjau susitaikyti su ta mintimi. Per kelias savaites priaugau 6 kg svorio. Supratau, kad tikrai nenuleisiu rankų ir ieškosiu būdų, kaip grįžti į normalų gyvenimo ritmą“.
Kas ieško, tas suranda – ir sprendimą, ir tinkamą žmogų
Linas susipažino su bėgikų treneriu, kineziterapeutu Jonu Žakaičiu. Pandemijos metu bendravo su juo nuotoliniu būdu.
„Negalėjau patikėti, kai treneris man pasakė, kad nereikia jokių operacijų ir po poros mėnesių jau galėsiu bėgioti. Atrodė, lyg iš fantastikos srities, nes aš net paeiti negalėjau – koją taip skaudėjo“, – prisimena verslininkas.
Ypatingų valios pastangų ir užsispyrimo dėka Linas sukandęs dantis, per skausmus ir kančias, darė trenerio paskirtus pratimus kiekvieną dieną. Po dviejų savaičių jau pradėjo pamažu bėgioti nuo mažų atstumų, kęsdamas skausmus. Po poros mėnesių jau įveikė 8-9 kilometrus.
„Procesas užtruko, koją vis skaudėjo, bet dabar esu be galo dėkingas treneriui, kad galiu vėl bėgioti ir net bėgti maratonus. Kiekviena valios pastanga buvo to verta. Daugybė žmonių, kuriems nustatytas artritas, irgi gali vaikščioti ir gyventi be skausmo. Tik svarbu to norėti, rasti tinkamus specialistus, turėti tikslą ir atkakliai jo siekti”, – patarimais dalinasi L. Kėvelaitis, pats savo kailiu tai išgyvenęs.
Maratono bėgimas padeda būti lyderiu ir siekti tikslų įmonėje
Jau daugelį metų sėkmingai veikiančios belgų kompanijos „Reynaers Aluminium“ atstovybei Lietuvoje vadovaujantis L. Kėvelaitis pripažįsta, kad maratono bėgimas padeda būti lyderiu ir siekti tikslų darbe.
„Kažkada, kai buvau pradedantis „bėgiotojas“, dar toli gražu iki bėgiko, dažnai būdavo: ai per karšta, per šalta, lyja, slidu, tamsu, blogas oras, ai rytoj, brač prisivalgiau ir taip toliau. Aibė priežasčių, kodėl nebėgioti. Nebuvo režimo, drausmės, nebuvo ir rezultatų. Kai atsirado tikras ir didelis skausmas, kuris privertė akimirksniu suvokti, kad „viskas, Linai, tu nebegali bėgioti, tai senatvė, tai galo pradžia“ – buvo šokas. Ir jis buvo toks stiprus, kad nesusitaikiau su tuo. Kibau į darbą ir dėka daugybės fizinių pratimų, parinktų trenerio, grįžau į normalų gyvenimą, vėl galiu bėgioti“, – pasakoja Linas.
Verslininko gyvenime pasipainiojo įvairiausių nutikimų. Bėgant užklupo tokia didžiulė liūtis, kad už 50 metrų nieko nesimatė.
„Bėgu molio takeliu, kuris jau senai virto upeliu. Ir kur dėtis? Niekur. Yra planas, yra programa ir turi bėgti. Tai ir bėgau toliau. Dzin, kad šlapia, dzin, kad slidu, dzin, kad purvina. Tada „persilaužė“ mąstymas: nesvarbu, kas nutinka, kaip pasikeičia aplinkybės, bet jei turi tikslą, planą – reikia jo siekti. Atkakliai, ryžtingai, be jokių išsisukinėjimų. Nesvarbu, ar asmeniniame gyvenime, ar karjeroje, ar darbe“, – sako Linas.
Verslininkas teigia, kad sportas daug pasako apie vadovą. „Jei sugebi sportuoti individualias sporto šakas (kaip bėgimas, slidinėjimas, štangos kilnojimas ir t.t.) – tai toks žmogus jau savaime yra lyderis, nes nėra už ko pasislėpti, viskas yra ant tavo pečių ir tu pats iš visko mokaisi ir prisiimi atsakomybę. Kai yra komandinis sportas, greičiausiai ten irgi yra lyderių, bet tokie žmonės bus kur kas geresni dirbdami komandose. Įsitikinau 100 procentų“, – teigia L. Kėvelaitis.
Nori bėgti greitai – bėk vienas, nori bėgti toli – bėk su draugais
Verslininkas gavo daugybę pamokų iš bėgimo.
„Kai supranti, koks iš tikro būna skausmas, kokios sunkios kartais būna treniruotės, kai reikia išeiti iš savo komforto zonos, padaryti tai, ko nemėgsti, kas nepavyksta, tačiau – išmoksti, pradeda pavykti ir tada pamatai, kad viskas yra gan paprasta. Taip ir versle – visi šie žodžiai, savybės, nutikimai – 1:1 jie tinka ir versle. Sportas ir verslas yra neatsiejami. Štai kodėl daug pasiekę verslininkai sportuoja ir tai daro nuolat. Ir kuo anksčiau pradėsi – tuo geresnių rezultatų pasieksi, tuo geriau vienas kitą papildys: sportas – verslą ir atvirkščiai. Ne veltui yra sakoma: nori bėgti greitai – bėk vienas, nori bėgti toli – bėk su draugais“, – šypsosi Linas.
Ar kiekvienas gali bėgioti maratonus? Kokių charakterio savybių reikia žmogui, norinčiam pradėti?
„Sunkus klausimas. Norisi atsakyti „jokių“ savybių, nes, mano manymu, bet kuris fiziškai sveikas žmogus gali gan lengvai nubėgti maratoną. Bet tam reikia protingai pasiruošti, netraumuoti savęs. Norint nubėgti komfortiškai, be streso, lengvai, išskirčiau tokius aspektus – ko gero, teks dažnai ruoštis vienam. Tai yra, nebus šalia krūvos žmonių, kurie nuolat palaikys. Ir pridėjus šiek tiek drausmės, režimo, tikslo siekimo – tai labai gera mokykla. Manau, žmogus turi turėti priežastį kažką daryti. Man priežasčių buvo daug – norėjau būti sveikas, gerai jaustis, turėti normalų svorį, būti geros nuotaikos, jaunas, žvalus, grūdinti organizmą ir t.t. Turim turėti norą kažką keisti – siekti – tuomet tai ir pavyks“, – drąsina verslininkas L. Kėvelaitis.
Foto: Martyno Zarembos nuotr.